"NO" SEA&EARTH POLLUTION

NO SEA&EARTH POLLUTION - ALBATROSS

creates global awareness for an obvious goal:

cleaning up the poisonous plastic mess we make.

" ALBATROSS " anti PLASTIC POLLUTION

"ACTION" Project 2012-2020

Captain Manfred Reicher founder - chairman


- ACTIVE AGAINST PLASTIC WASTE -
- AKTIE TEGEN PLASTIC AFVAL -
- PLASTIK ATIK KARŞI ETKİN -
- AKTIV GEGEN KUNSTSTOFFMÜll -
- ACTION CONTRE ORDURES PLASTIC -
- ATTIVIAMOCI CONTRO I RIFIUTI IN PLASTICA -


* . * . *

“ ALBATROSS TURKEY ”

in Cooperation with
"ALBATROSS" anti Plastic Pollution "Action" Project 2012-2020

unknown-3-2 Coordinator of “Albatross”

Environmental scandals are
wherever we begin to investigatePasted Graphic


www.beztorbakullananlar.com/dünyayı-bez-torbanda-taşı.html
genelbanner

* . * . *

Pasted Graphic


Pasted Graphic 3
Stray dogs need care in Turkey - how can they survive
Sterilisation vaccination feeding needed“Environmental scandals are
wherever you start to investigate” :


According to the "Coastal Message" of the Sea Chamber of Commerce Bodrum the most beautiful Turkish Aegean bays turned into a living nightmare:
Only 70 out of 160 bays are left suitable for the so called
"Blue Travels" with the Turkish Gulet-Yachts.

This environmental disaster is caused by building activities, pollution and since a few years fish-farming.
According to that Coastal Message - Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi - these wonderful Turkish bays are destroyed one after another.

Since 2 years this organization has experts working on an inventory of these coastal areas with this nightmare scenario as the outcome of their studies.

Lack of infrastructural planning and illegal building leading to unchecked concentrated building on the coastline i.e. Bodrum and on top of that these expandier fish-farms in the sea have destroyed the bays between Antalya and Didim that were so popular with tourist and yachtsmen Alice.

On these facts the Mayor of Bodrum, Mazlum Ağan, together with the President of the Sea Chamber of Commerce Bodrum, has called for a fast intervention by the Turkish Ministries of Culture & Tourist, Transport, Environment and Nature.

While the Mayor of Bodrum, Mazlum Ağan, keeps the bureaucrats in Ankara responsible for this environmental scandal, Arif Yilmaz points out that Turkey under these conditions will soon run out of bays qualified for
"Blue Travels".

Under the bays that are reported threatened,
but could be saved are:


* the bays Torba, Türkbükü, Aspat, Çökertme, Ören and Çatı in the region Didim – Knidos

* the bays Palamutbükü, Hayıkbükü, Kargı, Bencik, Orhaniye, Selimiye, Bozburun, Adaboğazı, İnbükü, Gebe Kilise and Kumlubük in the region Knidos – Marmaris

* the bays near Göcek in the region Marmaris-Fethiye

* the bays Kekova, Adrasan, Olimpos and Phaselis in the region Fethiye – Antalya


During decades other EU states like Italy, Spain, Gran Canaria etc. have shown how to make a mess of their coasts.

It is just this greed, this minimal effort, this corruption that leads to this unconceivable environmental scandal.Pasted Graphic 2
ÄGAIS SELIMIYEAnasayfa » Poşet Terörü
ALBATROSS Anti Plastik Kirliliği Projesi 2012~2020

“This is a collobaration of beztorbakullananlar.com - cottonbagusers.com - link + ALBATROSS working together in Turkey. . making people aware about dangers on PLASTIC! Through Albatross. They are also trying to stop the use of plastic and working on that. So we're all getting connected. . )”

Resmi Web Sayfası
Facebook Sayfası http://www.facebook.com/groups/226851730667315
Albatross Türkiye
Güney pasifik okyanusunun açıklarında, zamanla oluşan Kuzey Pasifik Subtropikal Girdabı yavaş hareket ediyor ve yüksek basınç sistemi tarafından yaratılan hava akımları sayesinde saat yönünde sarmal bir seyir izliyor.

Okyanusun ıssız bölgesindeki bu alan küçük fitoplanktonla dolu bunun yanında birkaç büyük balık ve memeli hayvanları da barındırıyor. Büyük balık eksikliği ve rüzgarlar yüzünden balıkçılar ve yelkenciler bu girdabın yakınlarına hem uğramıyor hem de uzak duruyor. Okyanusun ortasındaki bu bölge plankton yanında milyonlarca ton çöple dolu ve bunların büyük çoğunluğu plastiklerden oluşuyor. Bu alan aynı zamanda dünyanın en büyük depolama yeri özelliği taşıyor ve okyanusun tam ortasında su yüzeyinde yer alıyor.

Girdap aslında Büyük Pasifik Çöp yaması da denen bölgede sürekli çöp toplayarak Batı ve Doğu Pasifik Çöp Yamalarına hayat veriyor. Los Angeles Times’da yer alan bilgiye göre Doğu Çöp Yaması Hawaii ve California arasında su üzeride yer alıyor ve bilim adamları boyutunun Teksas’ın 2 kat büyüklüğünde olduğunu ifade ediyorlar Batı çöp Yaması Japonya’nın doğusunu ve Hawaii’nin batısını biçimlendiriyor. Her bir dönen çöp kütlesi bir hayli büyük ve dünyanın dört bir yanından çöpleri topluyor. Her iki yama Alt tropikal Yakınsama Bölgesi olarak anılan da ince bir tabakaya sahip 6000 mil uzunluğundaki bu tabaka ile birbirine bağlanıyor. Bölgeyi araştırmak amaçlı gerçekleşen uçuşlar bir hayli miktarda çöp miktarının da bu bölgede toplandığını gösteriyor. Bu çöp yamaları günümüzde deniz yaşamı, balıkçılık ve turizm için büyük tehlikeler barındırıyor. Fakat uzmanlar bu alanlara ilişkin etkilerinden önce plastiğin rolüne dikkat çekmek gerekiyor.

Los Angeles Times’da yer alan bilgiye göre dünyada okyanuslarda yüzen çöplerin yüzde 90 plastiklerden oluşuyor. 2006’da kurulan Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın verilerine göre her bir millik alanda 46 bin irili ufaklı, parça ya da bütün yüzen plastik çöpü mevcut. Bazı bölgelerde, plastik miktarı oranında ‘bir ila altı kat’ plankton miktarı daha ağır basıyor. Greenpeace’in verdiği rakamlara göre her yıl dünyada 200 milyar ton plastik üretiliyor ve bunun yüzde 10’u okyanuslara karışıyor. Karışan bu oranın yüzde 70’i okyanus dibine batıyor ve okyanus zeminindeki yaşama zarar veriyor.

Bağımsız bir çevreci grup olarak dikkatleri çeken ALBATROSS Plastik Kirliliği Eylem Projesi 2012 – 2020 tüm dünyada aktif olarak eylem yapmak isteyen bireyleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Her bir ülkenin kendi pisliğini kendisinin temizlemesi gerektiğine inanan kurucu Manfred Reicher, her bir ülkeyi ayrı ayrı organize ediyor. Sosyal medyanın gücünü kullanan ve insanlara en hızlı şekilde ulaşabilen facebook aracılığıyla eylem projesini oluşturan ALBATROSS’un şu ana kadar 17 bini aşkın facebook üyesi var. Amaç her bir bireyin “ben ne yapabilirim ki?” düşüncesinden sıyrılarak, yalnız olmadığını ve bireyler olarak bir araya gelerek bir şeylerin değiştirebileceğine olan inancın yayılması.

APPP Projesinin amacı (“ALBATROS” Plastik Kirliliği Eylem Projesi 2012 – 2020)

 • Denizlerdeki atıkların kökeni ve etkileri ve bunların çözümü konusunda plastik atıkların doğa ve hayvanlar üzerindeki etkileri konusunda eğitim ve tüm bu alanlardaki etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmak,
 • Okullardaki eğitim ve kamusal etkinlikler aracılığıyla deniz ekosisteminin korunmasının gerçekleştirilmesi; deniz ve okyanus kıyılarının yanı sıra, şehir, kasaba, orman, ırmak ve göl kıyıları gibi arazilerde de ortak olarak plastik atık toplanması,
 • Plastik atıkların ikincil hammadde adı verilen yeni işleme ve geri dönüşüm yollarının bulunmasıdır.
APPP Projesinin birincil amacı:
 • Ana ada “PLASTLANTIS’in inşasıyla doğrudan bağlantısı olan küçük ve daha büyük ölçekli adaların küresel gelişimi,
 • Plastik atıklarını yok etme görevini yerine getirmek için uygun araç gerece sahip bir araştırma gemisi kullanmak; araştırma gemisine yüklenecek bir filtre sistemiyle bu plastik mikro parçacıklarını süzgeçten geçirmek,
 • Bu araştırma gemisinde bulunacak bir taş parçalama makinası ile plastik atıkların yok edilmesi,
 • Ulaşılması zor sahil ve kıyı bölgelerinde atıkların toplanması,
 • Dalgıç kuruluşlarının da yardımı alınarak deniz dibini endüstriyel atıklardan temizlemek,
 • Hedef gruplar ile temas kurulması,
 • APPP projesinin bilimsel izlenmesidir.
ALBATROSS “Plastik Kirliliği Projesi 2012 – 2020 kendini sadece Deniz Atıkları Çözümleri Deklarasyonu' nun aktif bir destekleyicisi olarak görmez, bu deklarasyon EuroPlastic’in dünyanın her yerinden katılan 47 plastik kuruluşu tarafından yayımlanan bir bildirgedir.

Ortak bildiriden bir alıntı:
Global Plastik Dernekleri Deniz Atıkları konusunda harekete geçtiler. Avrupa plastik sektörü, Havai’de Mart 2011’de 5.si düzenlenen Uluslarası Denizcilik Enkazı Konferansı’nda (International Marine Debris Conference), dünyanın dört bir yanından 47 plastik sanayi kuruluşunu bir araya getirerek “Deniz Atıkları Çözümleri Ortak Deklarasyonu” (Joint Declaration for Solutions on Marine Litter) nun imzalanması konusunda etkili oldu.

Deklarasyonda sanayi eylemleri adına bir dizi net hedef özetlendi; deniz yaşamındaki hasarı en aza indirmeyi başarabilmek adına hissedarlarla geniş bir yelpazede yakın bir işbirliği savunulmuştur. Deklarosyonda belirlenen strateji gereğince:
 • Denizdeki plastik atık parçacıklarını önlemek amacıyla kamu ve özel ortaklıklarda bulunulacak,
 • Deniz atıklarının kökenleri ve etkileri ile bu konulardaki çözümleri daha iyi kavrayabilmek adına bilimsel kuruluşlarla çalışılacak,
 • Bilime dayalı kapsamlı projelerin teşvik edilmesi ve deniz atıklarını önlemek amacıyla mevcut kanunların uygulanacak,
 • Özellikle kıyı bölgelerinde atık yönetimi konusunda en iyi uygulamaları teşvik edilecek
 • Plastik atıkların geri dönüşümü ve enerji kazanımı adına imkanların geliştirilecektir.
Sizde aşağıdaki bağlantılardan proje hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir, projeye maddi ve manevi olarak destek olabilirsiniz.

Pasted Graphic
ALBATROSS POLLUTION ACTION
Pasted Graphic 1
ALBATROSS POLLUTION ACTION
Pasted Graphic 4
SHORE REGION ÄGAIS BOZBURUN
Pasted Graphic 7
SINOPALE ENVIRONMENT & BLACK SEA IN PLASTIC POLLUTION DANGER
Pasted Graphic 8
BOZBURUN BEACH“ Umweltskandale gibt es überall dort wo man nachzuforschen beginnt “ :

Dem sogenannten “Ufer-Bericht” der Seehandelskammer Bodrum zufolge erleben die einst traumhaften Buchten im Süden der Türkischen Ägäis einen Alptraum ungeahnten Ausmaßes: Von ehemals 160 Buchten sollen nur noch 70 für die sogenannten
„Blauen Reisen” mit den türkischen Guletyachten geeignet sein.
Die Gründe für die Umweltkatastrophe: Verbauung, Verschmutzung und nun seit einigen Jahren auch der Betrieb von Fischzuchtanlagen im Meer!

Dem Bericht der Seehandelskammer Bodrum - Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi - zufolge, werden die wunderschönen Buchten im Süden der Türkischen Ägäis eine um die andere zerstört.
Die Bodrumer Filiale der Türkischen Seehandelskammer läßt seit 2 Jahren Experten an einem Inventar der Buchten und Küstenstreifen im Süden der Türkischen Ägäis arbeiten.

Der aus diesen Studien entstandene Bericht ist zu einem Protokoll eines Alptraums geworden.

Mängel bei Bebauungsplänen, illegaler Hausbau, daraus entstehender Wildwuchs und ein Zubetonieren der Küste - z.B. Bodrum - und zuletzt auch die Ausweitung der Zuchtanlagen für Seefische vor der Küste haben mehr als die Hälfte der einst traumhaften und bei Urlaubsgästen und Yachtseglern gleichermaßen beliebten Buchten zwischen Antalya und Didim gründlich beeinträchtigt.

So forderte nun auch der Bürgermeister von Bodrum, Mazlum Ağan, gemeinsam mit dem stellvertretenden Vorsitzenden der Bodrumer Filiale der Türkischen Seehandelskammer, aufgrund der alarmierenden Ergebnisse des Berichts die Ministerien für Kultur und Tourismus, für Verkehr und für Umwelt und Forsten der Türkei zu einem schleunigen Eingreifen auf.
Während der Bürgermeister von Bodrum, Mazlum Ağan, die Bürokraten in Ankara „wegen Unkenntnis und kurzfristigen Lösungsversuchen” für den Umweltskandal verantwortlich macht, weist Arif Yılmaz darauf hin, daß die Türkei unter diesen Bedingungen bald keine für Yachtreisen geeignete Buchten mehr besitzen werde.

Unter den Buchten, die zur Zeit gefährdet, jedoch noch zu retten seien, zählt der Bericht die folgenden auf:

* Die Buchten Torba, Türkbükü, Aspat, Çökertme, Ören und Çatı im Abschnitt Didim – Knidos

* die Buchten Palamutbükü, Hayıkbükü, Kargı, Bencik, Orhaniye, Selimiye, Bozburun, Adaboğazı, İnbükü, Gebe Kilise und Kumlubük im Abschnitt Knidos – Marmaris

* die Buchten bei Göcek im Abschnitt Marmaris-Fethiye und

* die Buchten Kekova, Adrasan, Olimpos und Phaselis im Abschnitt Fethiye – Antalya


Über die ganzen Jahrzehnte habe andere Länder der EU gezeigt wie man es nicht machen soll - Italien , Spanien , CranCanaria usw.
Aber gerade dieses Gewinntrachten, dieses Nettowirtschaften und immer hintenrum die Hände aufhalten führte zu diesem unfassbaren Umweltskandal.

Schlagzeilen wie:
In der Bucht Güvercinlik im Kreis Bodrum wurden mengenweise tote Fische ans Ufer gespült,
örtliche Fischer, die ihre Kapazitäten überschritten haben, werfen einfach ihre überzähligen toten Fische ins Meer das kann man mittlerweile auch in den örtlichen Medien lesen.
Menschen beklagen sich, daß diese Probleme jedes Jahr zu Beginn der Fangsaison herrschen.
Es scheint sich da um einen krassen Fall von Verschwendung von "NATUR u.LEBEN" wie auch Umweltverschmutzung zu handeln.


Pasted Graphic